Iako na prvi pogled ne izgleda tako dresing, vinegret ili preliv igra odlučujuću ulogu u salati.
Postoje tri različita tipa preliva, zavisno od osnovnog sastojka koji se koristi za njihovu pripremu: ulje i sirće, mlečni proizvodi ili majonez.
Klasičan dresing od ulja i sirćeta i jedan od najpoznatijih dresinga za salatu je vinegret. Pravilo za njegovu pripremu glasi: „Sirćeta sipaj kao da si prosjak, ulja sipaj kao da si kralj“. U vinegret se mogu takođe dodati i crni i beli luk, začinsko bilje i začini. Upotrebom različitih tipova sirćeta i ulja dobijamo različite ukuse. Dodavanjem male količine senfa pospešićemo sjedinjavanje preliva. Možda najpopularniji mlečni dresing u Americi je ranč dresing, koji se pravi od jogurta, crnog i belog luka, vlašca, mirođije, peršuna, s dodatkom različitih začina. Poznati primer dresinga od majoneza je dresing “hiljadu ostrva”. Majonezu, koji je ukoliko je to moguće domaći, a ne kupovni, dodajemo paradajz pire ili kečap, kao i tucanu slatku i ljutu papriku.
Recept za vinegret
Svaki vinegret čine 1 deo sirćeta i 3 dela ulja.
Sastojci:
- 1 deo sirćeta (npr. belog vinskog sirćeta)
- 3 dela ulja ( maslinovog ulja)
- kašičica senfa
- prstohvat šećera
- so
- biber
Stavite u činiju malo senfa. Dodajte sveže mleveni biber, prstohvat šećera i krupnu morsku so. U činiju prvo sipajte sirće i mešajte. So i šećer se tope u sirćetu, dok se u ulju ne tope! Mešajte dok se sve ne istopi. Polako dodajete maslinovo ulje, sve vreme žustro mešajući.
Voćna varijanta: Pripremite vinegret sa sirćetom od malina/jagoda, umešajte malo pasiranih malina/jagoda i oplemenite s medom.
Kafa: Dodajte malo drobljenog zrna kafe za espreso i malo espreso kafe u dresing i oplemenite s likerom od kafe.