Prva domaća burata proizvedena je na farmi Bela reka koja se nalazi na predivnim Homoljskim planinama
Homoljska burata se pravi ručno od buffalo mleka i kravljeg mleka, spoljni omotač je od parenog sira, a u unutrašnjosti je stracciatella sir mekane teksture. Sir Stracciatella se sastoji od komadića — otuda i njegovo ime, koje je na italijanskom deminutiv od reči straccia. Šef Saša Marinković je idejni tvorac homoljske burate koja je spojila italijansku tehniku pripreme sira sa lokalnim proizvodima. Gramina Burrata je osvojila prvu nagradu na 15. međunarodnom sajmu etno hrane i pića.
O burati
Burrata je italijanski sir od kravljeg mleka ili od bivoljeg mleka napravljen od mocarele i kajmaka. Spolja je čvrsti sir, dok su unutra stracciatella i kajmak, čime sir dobija meku teksturu. Burata je tipičan proizvod Murgije na jugu Italije, oblasti u regionu Apulije. Proizvodnja burate počinje slično kao mocarele i mnogih drugih sireva, sa sirištem koje se koristi za sirenje toplog mleka. Međutim, u procesu za buratu, sveža mocarela se uranja u toplu surutku ili blago posoljenu vodu, gnječi i povlači da se razviju poznate rastezljive žice (pasta filata), a zatim se oblikuju. Kada se pravi burrata, još vrući sir se formira u kesicu, koja se zatim puni komadićima ostataka mocarele i preliva kajmakom pre zatvaranja. Gotova burata se tradicionalno umotava u listove asfodela, vezuje tako da se formira mali čvor nalik briošu i navlaži sa malo surutke. Listovi asfodela i dalje bi trebalo da budu zeleni kada se sir servira da bi ukazali na svežinu sira. U skorije vreme, sir se često prodaje u plastičnoj vrećici ili kontejneru, ponekad se čuva u tečnosti.
Kada se burata otvori, stracciatella se prelije preko omotača – sir ima bogat, puterast ukus i zadržava svežu mlečnost. Zahvaljujući svom ukusu i različitim teksturama iznutra i spolja, odlično se slaže sa salatom, pršutom, hrskavim hlebom, svežim paradajzom sa maslinovim uljem, mlevenim crnim biberom ili picom, testeninom i čilijem.
Restoran Bela Reka
Farma Bela reka je povezana sa istoimenim restoranom u Beogradu za koji proizvodi mlečne proizvode, povrće, voće, a od lokalnih proizvođača u okruženju se nabavljaju i meso, med…Upravo je to jedan od razloga što je restoran Bela reka uvršten na listu Mišelin vodiča za Beograda u kategoriji održivosti.