Čarde su specifični ugostiteljski objekti koji se nalaze duž reka u Vojvodini.
Vojvodina je poznata po svojoj multikulturalnosti, koja se ogleda u viševekovnom preplitanju različitih kultura, tradicija, običaja i gastronomije. Kada govorimo o gastronomiji, čarde tu igraju ključnu ulogu u očuvanju tradiconalnih specijaliteta.

Najveći broj čardi je očuvan na potezu od Bačkog Monoštra do ušća Save u Dunav kod Beograda. Reč čarda potiče iz persijskog jezika i označava četiri stuba. Čarde su se još od srednjeg veka na našim prostorima nalazile na drumovima i pored reka i bile svratište za odmor i osveženje.
Riba se na čardama priprema na razne načine- na roštilju, prženjem na ulju ili masti, pečenjem u rerni… Na trpezi u Vojvodini najviše je zastupljen šaran, omiljena su i jela od smuđa, soma, štuke, tolstolobika, deverike, kečige, linjaka…

Riblje čorbe i parikaši neizostavan su deo jedinstvene gastronomske ponude Vojvodine. Riblji paprikaš koji se kuva u kotliću je najomiljeniji riblji specijalitet. Paprikaši se kuvaju na sličan način, ali su gušći i po pravilu ljutkasti. Služe se obično uz domaće rezance. Osim ribljih specijaliteta čarde nude i veliki izbor specijaliteta domaće kuhinje, poput raznih vrsta mesa sa roštilja, razne vrste pita i gibanica i naravno nezaobilazan deo posete čardama je i degustacija čuvenih fruškogorskih vina.

Neke od najpoznatijih čardi ovih prostora su “Pikec”, “Šebešfok”, “Velika čarda”, “Čarda kod carine” u Bezdanu, čarda “Harčaš” i “Zlatna kruna” u Apatinu, čarda “Kod Braše”, “Dunavac”, “Bata Pežo” u okolini Novog Sada, “Naša čarda” i “Pasent” u Sremskim Karlovcima. Dalje slede čarda “Sidro” u Beškoj, “Bašta pustolova”- Stari Banovci, “Priča”- Novi Banovci.