Jesen je sezona za kestenje. Kesteni su danas veoma popularni, a nekada su smatrani “krompirom za siromašne”.
Kestenje se odlično slaže i uz slana i uz slatka jela. U slanim je dobar prilog ili punjenje uz meso živine i divljači. Ćurka punjena kestenjem je popularno božićno jelo u Francuskoj.
Kestenje i bundeva su ukusna kombinacija, mogu se iskombinovati u sufleu, pasti, supi ili rižotu. Od kestenja se pravi i brašno, koje se koristi za pripremu hleba, a u Italiji se od njega prave njoke. Kesten je odličan i za slatka jela, kao fil ili sam za sebe, kao što je na primer pire sa šlagom.
Saveti
- Kesten može da stoji u frižideru do mesec dana – idealno u plastičnoj kesi sa rupicama za vazduh.
- na sobnoj temeperaturi svež kesten može da stoji najviše nedelju dana, posle tog vremena počinje da gubi ukus
- Kestenje može se jede samo ako je termički obrađeno
- jestivi kesteni dobijaju svoj specifičan sladak ukus usled zagrevanja
Kako pripremiti kesten?
- Kora se preseca u obliku slova X
- Zatim se kestenje stavlja u vruću posudu, i u zavisnosti od načina pripreme – u zagrejanu rernu, vrlo vruće ulje ili ključalu vodu
- Kada je kesten gotov, kora će se razdvojiti na mestu preseka, a uglovi će se poviti na gore
- Kestenje može da se posluži i pečeno sa korom, a može i da se očisti i dalje priprema u zavisnosti od recepta (napraviti pire, brašno itd.)
Brašno od kestena, koje nema glutena, možete napraviti i kod kuće. Kestenje termički obraditi, očistiti, zatim staviti u rernu da se na niskoj temperaturi suši što duže. Kada je kestenje toliko tvrdo da ne može rukom da se prepolovi, u blenderu sa dobrim nožem usitniti do finoće koja vam je potrebna za pripremu – sitnije za kolače (kao belo brašno), krupnije za testeninu (kao palenta).