Medonosne biljke u bašti su odličan način da se pomogne pčeli, jednom od najvažnijih insekata na svetu, odgovornom za dobar deo hrane koju svakodnevno jedemo.
Pored toga što medonosne biljke pomažu u ishrani pčela, među njima ima i onih koje se mogu koristiti u ljudskoj upotrebi, kao što su ruzmarin, žalfja i majčina dušica.
Ruzmarin (Rosmarinus officinalis) se seje na proleće. Ruzmarin uspeva na svim vrstama zemlje, voli sunce i ne voli često zalivanje. Koristi se često kod pripremanja ribe i mesa. Čaj od ruzmarina stimuliše lučenje žuči, smiruje glavobolju i leči infekcije disajnih puteva.
Žalfija (Salvia officinalis) se seje na proleće, a najbolje uspeva na kamenitom tlu. Odgovara joj osunčano mesto i ne podnosi veliku vlagu oko korena. Žalfija se gaji sama u saksiji, supstrat u koji se sadi treba da bude sastavljen od peska i zemlje. Ukoliko želite da vam biljka bude žbunasta treba da povremeno dodajete đubrivo i redovno odsecate vrhove izdanaka. Žalfija se dodaje skoro svim jelima sa paradajzom i daje im poseban ukus. Odlična je za dezinfekciju usta i grla, upale desni i za inhalacije protiv prehlada.
Majčina dušica (Thymus serpyllum) odlično uspeva u suvoj zemlji bogatoj mineralima, a seje se s proleća. Zalivanje mora biti umereno, ukoliko zaboravite da li ste je zalili, bolje je ostaviti tako nego zaliti dva puta jer u protivnom može da istrune. Povremeno odsecajte vrhove. Majčina dušica deluje antibakterijski, umiruje, odlična je u borbi protiv infekcija disajnih puteva, a pomaže i u slučaju dijareje i želudačnih tegoba.

KAKO DA NAPRAVITE BAŠTU
Da bi ste napraviili svoju baštu ili bilo kakvu zelenu površinu prilagođenu pčelama, potrebno je da vaša zelena površina ima sledeće elemente:
- Biljke koje obezbeđuju nektar i polen
- Sunčano područje bez velikog uticaja vetra
- Velike „mete oprašivača“, zone sa autohtonim ili neinvazivnim biljkama
- Kontinuirano cvetanje tokom vegetacije
- Eliminisan ili minimiziran uticaj pesticida i insekticida
- Vodenu površinu ako je moguće ili pojilicu za insekte.
Šta je kinoa (quinoa) i kako je kuvati