Uz hranu počinje priča
PutovanjaTri dana u Istanbulu - kratko ali slatko

Tri dana u Istanbulu – kratko ali slatko

Tri dana u Istanbulu nije dovoljno za bogatstvo istorije, hrane i tradicije ali je odličan početak. Ovaj grad je jedna od najpopularnijih destinacija za kratak turistički boravak, i definitivno je grad kojem ćete se vraćati.

Istorija, arhitektura, trgovina, hrana, na svakom koraku je nešto vredno pogleda i isprobavanja. Slede predlozi za uživanje u gradu od 16 miliona stanovnika, koji je osnovan u 7 veku p.n.e. i u kojem se vekovima prepliću uticaji različitih kultura, a koji se nalazi na dva kontinenta i dodiruje dva mora – Crno i Mramorno.

Bosfor
Bosfor

Prelazak iz Evrope u Aziju
Jedno od jedinstvenih iskustava u Istanbulu je mogućnost prelaska iz Evrope u Aziju prelaskom Bosforskog moreuza. Bosfor je uski plovni put koji razdvaja dva kontinenta i glavni je brodski kanal. Najpogodniji i najpopularniji način je obilazak trajektom ili brodom. Postoji nekoliko trajektnih ruta koje prelaze Bosfor, a najpopularnija je linija Eminonu-Kadikoy. Vožnja trajektom traje otprilike 20-30 minuta i omogućava predivan pogled na grad i Bosfor.

Na azijskoj strani, posetioci mogu da istraže kvart Kadikoy u kojem se nalazi mnogo prodavnica, restorana, pijaca i kafića. Ovaj kraj ima živu atmosferu i odlično je mesto da se doživi lokalna kultura.

Još jedna popularna atrakcija na azijskoj strani Istanbula je palata Beylerbeyi, letnja rezidencija otomanskih sultana. Palata je ukrašena mermernim podovima, kristalnim lusterima i kitnjastim nameštajem.

Arhitektura
Jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Istanbulu je Sultan Ahmedova džamija, poznata i kao Plava džamija. Ova džamija je jedna od najlepših i najznačajnijih znamenitosti u gradu. Njegovih šest minareta i plave pločice predstavljaju arhitektonsko remek-delo.

Plava džamija
Plava džamija

Još jedna zanimljiva lokacija je palata Topkapi, koja je vekovima bila rezidencija otomanskih sultana. U palati se nalazi muzej koji prikazuje otomanske artefakte, uključujući oružje, odeću i nakit. Posetioci mogu da lutaju vrtovima i dvorištima palate i dive se njenoj raskošnoj arhitekturi.

I naravno, Aja Sofija, još jedna atrakcija koju morate videti u Istanbulu. Ova istorijska zgrada služila je kao crkva, muzej i džamija. Zadivljujuća kupola i složeni mozaici, bogata i teška istorija su sastavni deo ovog remek-dela arhitekture i umetnosti.

Hamam
Tursko kupatilo ili hamam je tradicionalno kupatilo koje je vekovima deo turske kulture. U Istanbulu se nalaze neki od najlepših i najstarijih hamama u Turskoj, a poseta kupatilu je jedinstveno iskustvo. Ovo može biti odlično iskustvo ako je kišan ili hladan dan.

Jedan od najpopularnijih hamama u Istanbulu je Cagaloglu Hammam, izgrađen u 18. veku smatra se jednim od najboljih primera otomanske arhitekture. Hamam ima predivan  kupolasti plafon, mermerne podove i pločice. Posetioci mogu uživati u tradicionalnom iskustvu turskog kupatila, koje uključuje nekoliko faza opuštanja i čišćenja.

Tursko kupatilo
Tursko kupatilo
  1. Prva faza iskustva turskog kupatila je soba za zagrevanje, takođe poznata kao tepidarijum. Ova prostorija je dizajnirana da pomogne posetiocima da se opuste i prilagode toploti hamama.
  2. Sledeća faza je topla soba, ili kaldarijum, koji je glavni deo hamama. Vruća soba se zagreva parom i dizajnirana je da otvori pore i oslobodi toksine iz tela.
  3. Nakon što provedu neko vreme u vrućoj prostoriji, posetioci prelaze na sledeću fazu, a to je faza pranja. U ovoj fazi, posetioce pere zaposleni koristeći tradicionalnu tehniku koja uključuje sapun, vodu i specijalnu krpu koja se zove kese. Kese se koristi za piling kože i uklanjanje mrtvih ćelija kože, što čini kožu mekom i glatkom.
  4. Završna faza iskustva turskog kupatila je soba za opuštanje, ili soba za hlađenje. Ova prostorija je dizajnirana da pomogne posetiocima da se ohlade i opuste nakon intenzivne vrućine hamama. Posetioci mogu uživati u šoljici turskog čaja ili kafe i odmoriti se u udobnim salonima uz tradicionalnu muziku.

Još jedan popularan hamam u Istanbulu je Aiasofia Hurrem Sultan Hamami, koji je u 16. veku sagradio osmanski arhitekta Mimar Sinan. Ovaj hamam se smatra jednim od najlepših i najluksuznijih u Istanbulu i nazvan je po Hurem Sultan, ženi otomanskog sultana Sulejmana Veličanstvenog.

Prodavac đevreka
Prodavac đevreka

Hrana
Hrana priča bogatu istoriju Rimskog i Otomanskog carstva, kao i istoriju zemalja koje su se vekovima nalazile pod uticajem ove dve imperije. Tokom istorije, ljudi iz celog Otomanskog carstva dolazili su u tadašnju prestonicu Istanbul, u potrazi za boljim životom, a ukusi koje su donosili sa sobom su ih podsećali na dom koji su napustili ali i pružali šansu da prežive i zarade. Istanbulska scena ulične hrane oblikovale su razne nacije i religije – od Jermena, Grka, Kurda do Balkanaca.

  • Ulična hrana je veoma popularna i na ulicama se najčešće mogu naći štandovi sa kestenjem i kukuruzom, kao i đevrek sa susamom. Tu su i punjene dagnje, koje se pune pirinčem, cimetom, crnim lukom, crnim biberom, mlevenom paprikom i dinstanim pinjolima.
  • Sendvič sa ribom (Balık Ekmek) je specifično vezan za obalu Eminon, gde se nalaze riblju čamci. U pitanju je sendvič koji se puni skušom, svežom zelenom salatom i lukom, a limun se iscedi pre prvog zalogaja. Najbolje vreme za sendvič je između podneva i sumraka. Uz ovaj sendvič se često uzima i sok od kiselih krastavaca ili sok od repe.
  • Doner Kebab od jagnjetine, govedine ili piletine, meso se stavlja u pita hleb, dodaje se paradajz, zelena  salata, kupus, luk sa začinom sumak, sveži ili kiseli krastavci, i razni sosevi. Nepisano pravilo je da su lokali sa najboljom hranom u blizini trajektnih pristaništa.
  • Lahmacun se sastoji od turskog pita testa preko kojeg ide nadev od mlevenog mesa, paradajza, luka i peršuna. Uglavnom se na testo stavi malo zelene salate i peršuna, iscedi malo limuna, a zatim se ceo lahmacun urola i jede.
Kunefe
Kunefe

Slatkiši

  • Baklava napravljena od slojeva tankog lisnatog testa, punjena seckanim orašastim plodovima i zaslađena sirupom ili medom. Baklava je klasičan desert u turskoj kuhinji i morate je probati kada posetite Istanbul.
  • Ratluk ili lokum, napravljen od šećera i skroba, aromatizovan ružinom vodicom, limunom ili drugim ukusima.
  • Kunefe je slatko pecivo napravljeno od iseckanog lisnatog testa, punjeno topljenim sirom i natopljeno slatkim sirupom. Obično se servira sa kašičicom kajmaka i posipa se pistaćima.
  • Sutlac ili sutlijaš je kremasti puding napravljen od pirinča, mleka i šećera, aromatizovan cimetom i vanilom.
  • Revani je kolač od griza natopljen slatkim sirupom, aromatizovan limunom ili pomorandžom.
  • Turski sladoled ili dondurma je jedinstvena i ukusna poslastica koja se pravi od mešavine mleka, pavlake, šećera i mastike, što mu daje žvakastu teksturu.

Trgovina
Pijace i bazari su sastavni deo istorijskog i kulturnog nasleđa Istanbula. Vekovima su  pijace i bazari bili centar trgovine a ovde se može pronaći sve, od začina i tekstila do nakita i keramike.

Veliki bazar
Veliki bazar

Veliki bazar
Jedna od najpoznatijih pijaca u Istanbulu je Veliki bazar, koji je izgrađen u 15. veku i ovo je jedna od najvećih i najstarijih pokrivenih pijaca na svetu. Ovde se nalazi više od 4.000 prodavnica i tezgi, gde se prodaje sve, od tepiha i ćilima do kožne galanterije i začina. Pijaca je lavirint uskih ulica i uličica, pa je lako izgubiti se među radnjama i štandovima, preplavljeni bukom i gužvom.

Pijaca začina
Bazar začina, takođe poznat kao Egipatski bazar se nalazi u okrugu Eminonu i destinacija je za gurmane i ljubitelje začina. Pijaca je prepuna tezgi na kojima se prodaje širok izbor začina, bilja, čajeva i slatkiša, kao i tradicionalni turski delikatesi i sušeno voće.

Pijaca Kadikoy koja se nalazi na azijskoj strani Istanbula nudi širok izbor svežih proizvoda, morskih plodova i lokalnih specijaliteta. Riblja pijaca je popularna destinacija za ljubitelje morskih plodova, gde posetioci mogu probati svežu ribu i jela od morskih plodova koje pripremaju lokalni kuvari.

Jedna od jedinstvenih karakteristika istanbulskih pijaca i bazara je tradicija cenjkanja. Cenkanje je uobičajena praksa u turskoj kulturi, a očekuje se da će se kupci cenjkati oko cena robe. Cenkanje je zabavan i interaktivan način kupovine na istanbulskim pijacama i prilika je da se povežete sa prodavcima i saznate više o proizvodima koje prodaju.

Talisman
Talisman

Suveniri
Od tradicionalnih rukotvorina i tekstila do ukusnih prehrambenih artikala i kozmetičkih proizvoda, na pijacama u Istanbulu ima ponešto za svakoga. Evo nekih od suvenira koje možete kupiti prilikom posete:

Turski čaj
Turski čaj

Ratluk, turski čaj i male čaše u obliku lale, tepisi i ćilimi, turska keramika, talisman urokljivih očiju ili nazar boncuk (tradicionalna turska amajlija za koju se veruje da štiti od uroka). Proizvodi za tursko kupatilo – sapuni od maslinovog ulja, prirodni sunđeri i peškiri za kupanje.

NAJČITANIJE

Šta je kinoa (quinoa) i kako je kuvati

Kinoa je supernamirnica. Spada u proteinsku hranu, a dobar je izvor gvožđa, magnezijuma, kalcijuma i biljnih vlakana. Pritom, kinoa ne sadrži gluten! Ima čvrstu, pomalo...

Kako se prave savršene prženice!?

Savršene prženice bi trebalo da budu meke i kremaste u sredini, a zlatne i hrskave spolja. Najčešće se služe za doručak, posebno vikendom, i...

Recept za Hugo koktel

Osvežavajući Hugo koktel je nastao u severnoj Italiji - u južnom Tirolu, i predstavlja pravi izbor u letnjim mesecima. Ime koktela se izgovara "Ugo” i...

Reklama