Začini su ti koji čine indijsku kuhinju fascinantnom, a ti začini nisu rezervisani samo za hranu. Intenzivno začinjen chai je postao popularan širom sveta, i sve češće zamenjuje kafu. Chai je zbog svojih začina odličan izbor za hladno vreme.
Chai se pravi od jakog crnog čaja i različitih začina, a krajnji rezultat je jak, sladak i kremast napitak. Današnji trend u ispijanju masala chai napitka (masala – mikstura začina, chai – čaj) je započeo u Južnoj Aziji. U Indiji, chai je prisutan svuda, i pije se tokom celog dana – od restorana do uličnih prodavaca koji ga pripremaju u velikim kanisterima. Ono što ga čini posebnim su začini koji čaju daju snagu i ukus.

Receptura
Tačna receptura zavisi od regiona i tradicije, a nekada i svaka porodica ima svoju posebnu recepturu. Pored osnovnih začina, najčešće se koriste, anis, lovorov list i seme komorača, koji su prisutni u Indiji vekovima, i posebno su cenjeni zbog svojih zdravstvenih svojstava. Na primer, tradicionalna ajurveda učenja smatraju da chai začini stumulišu ceo organizam, a posebno digestivni trakt. Upravo zbog toga se smatra da je ovaj napitak idealno piće za zimsko vreme, ne samo zato što je ukusan već zato što greje telo iznutra i “budi” životnu energiju.
Čaj
Kako bi se osiguralo da chai ima dobru osnovu, koristi se visokokvalitetan crni čaj, Assam ili Darjeeling iz Indije, a preporuka je da se koristi rinfuz umesto kesica. Sveži začini se melju kako bi ispustili jače arome. Kao zaslađivač se koriste beli, žuti, trskani šećer, med ili javorov sirup. Za kremastu strukturu se dodaje mleko sa visokim procentom masti. Količina mleka i šećera zavisi od ukusa.

Priprema
Tačna priprema čaj napitka zavisi od recepta do recepta. Tradicionalni indijski način zahteva strpljenje – prvo se kuvaju začini sa vodom nekoliko minuta, a onda se dodaju čaj, šećer i mleko. Cela mikstura se još jednom prokuva, a zatim se ostavlja da vri na slabijoj toploti, neki ostavljaju oko 5 minuta, a neki najmanje 15 minuta. U Indiji često čaj presipaju nekoliko puta iz posude u posudu, kako bi se dobila bolja struktura krema, jer se ubacuje više vazduha u miksturu. Pre služenja, čaj se sipa preko cediljke.
Chai se tradicionalno servira u šolji ili čaši sa tanjirićem. U Indiji se čaj sipa i u tanjirić kako bi se brže ohladio. Slani orašasti plodovi i pistaći se često služe uz čaj.
Zbog svoje kremaste strukture, danas čaj često zamenjuje kapućino ili late makijato, a inovativnost u pripremi dozvoljava i kreacije kao što su chai bez kafeina, napravljen od rooibos čaja, ili voćnih čajeva uz dodatak začina i voćnih ukusa kao što su jabuka, kajsija, mandarina i papaja.

Da li ste znali?
Svi svetski čajevi potiču od dve originalne vrste biljke čaja, jedna je iz Kine a druga je iz Assam-a u Indiji. Različita ukrštanja, klimatski uslovi, vreme ubiranja i metode obrade su uticale da danas imamo veliki broj različitih čajeva. Kina i Indija su najveći proizvođači čaja, zatim Šri Lanka, Indonezija, Kenija, Vijetnam i Turska.

Chai začini
- Kardamon je obavezan. Najbolji je sveže samleven
- Đumbir u malim delovima daje pikantnu notu i izaziva efekat zagrevanja
- Cimet može da se koristi samleven ili u krupnijim komadima. On daje slatkast ukus napitku
- Biber, sveže samleven se dodaje u malim količinama
- Karanfilić se koristi ceo, jer ako se izlomi može ispustiti gorčinu
- Oraščić se dodaje sveže samleven, takođe u manjim količinama kako ne bi preovladao zbog svog intenzivnog ukusa