Hladne supe se pripremaju već vekovima, i to posebno na Mediteranu gde su sveži proizvodi dostupni tokom vrućih meseci.
Hladne supe su lagano i ukusno uživanje kada su temperature previsoke za vruća jela. Obično se za pripremu koriste paradajz, krastavci, tikvice, paprike… a kao tečnost se pored vode i bistre supe koriste i kiselo i kokosovo mleko.
Postoje dva načina pravljenja hladnih supa: ili se napravi vruća supa i pusti da se ohladi, ili se priprema hladna. Često se ove supe služe na ledu.

Gaspaćo (Gazpacho)
Prema legendi, Rimski vojnici su želeli da kiselo vino učine pitkijim pa su u njega dodali hleb, maslinovo ulje i krastavac. Rezultat je bio gaspaćo, hladna supa napravljena od sirovog povrća.
- Od 18. veka, paradajz postaje sastavni deo ove supe, kao i krastavac, a dalje se dodaju crni luk, beli luk, sirće i paprika.
- Jedna polovina povrća se izmiksa i pretvori u pire, koji se dalje meša sa hladnom vodom ili hladnom bistrom supom, a ostatak povrća se sitno isecka i doda u mešavinu.

Višisoaz (Vichissoise)
Ovo klasično jelo je izmislio francuski kuvar Louis Diat početkom 20. veka, i to u hotelu Ritz Carlton u Njujorku. Kuvar je supi dao ime po svom rodnom mestu Vichy.
- U supi se koriste jednake količine praziluka i krompira, dodaje se crni luk, bistra supa, pavlaka.
- I ovaj tradicionalni recept je unapređen kroz veliki broj varijacija ali su osnova uvek praziluk i krompir.